preskoči na sadržaj

Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek

 > Naslovnica
Vijesti

NATJEČAJ ZA NAJBOLJE EKOPROJEKTE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA

Autor: Jasenka Vizentaner, 21. 12. 2014.

 

Na natječaju smo u konkurenciji 38 škola osvojili drugo mjesto.

Naziv projekta: Vrba u našim glavama i nogama

Nositelj projekta: Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek

Adresa škole: Jadrovska 20, 31000 Osijek

Voditeljica ekoprojekta: mr. sc. Jasenka Vizentaner

Suradnica: Irena Ostrički Gerber, mag.bibl. et mag. educ. philol. croat.

 

Učenici u projektu: Emina-Ella Ahmetović,  Mia Čamilović, Antonia Došen, Vanessa Jurić, Monika Kovač, Jelena Kruljac, Mato Lukić, Katarina Milas, Natalija Požar, Mateja Žvigač.

Trajanje projekta: do kraja školske godine 2014./2015. (8 mjeseci).

Osnovni cilj projekta: unaprijediti obrazovanje učenika Poljoprivredne i veterinarske škole Osijek o biološkoj raznolikosti jedan rod drveća (Salix L.).

Specifični odgojni cilj projekta: usađivati ljubav i brigu o prirodi kroz specifične aktivnosti, te poticanje istraživačkog duha učenika, koji nije vezan za računalo.

Specifični obrazovni ciljevi projekta: poboljšati obrazovanje iz predmeta Dendrologija te stvoriti preduvjete za druga dva projekta – stvaranje matične zbirke i učenje pletenja izbojcima vrbe.

Aktivnosti tijekom projekta: proučavanje rasprostranjenosti vrba i njihovih dendroloških raznolikosti, proučavanje i traženje pisanih i slikovnih materijala, obilazak rasadnika vrba i topola, obilazak staništa vrba, učenje o obradi vrbovih grana i pletenje košara, stavljanje slika i teksta o aktivnostima na web stranicu škole, izrada kataloga znanja.

 

Suradnje: Muzej Slavonije, Osijek; Hrvatske šume, Uprava šuma Osijek, Šumarija Osijek; Park prirode Kopački rit, Kopačevo; Branko Pogorelec, Kotoriba; Foto klub Kikijevci, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek.

Opis projekta: Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek svake godine upisuje razred cvjećara-aranžera, a s vremena na vrijeme i razred vrtlara. Za oba zanimanja korisno je imati živi  primjer bioraznolikosti koji raste na školskom poligonu u obliku zbirke vrba, Salix. Zbirka ne bi trebala biti samo dendrološka zbirka, već i pravi pokazatelj raznolikosti u svijetu biljaka.

            Za ostvarenje zbirke treba napraviti određene predradnje. Važno je steći predznanja kako bi se mogli odraditi kompliciraniji zadaci. Zato smo se odlučili za istraživanja koja se tiču vrba na našem području. Odlučili smo ih proučiti s obzirom na hortikulturu, šumarstvo i uporabu u cvjećarstvu.

Odlučili smo se za vrbe jer zbog njihove različitosti, široke rasprostranjenosti, ali i autohtonosti te uporabljivosti u zanimanjima za koja se obrazujemo.

Vrste ovog roda uspijevaju na širokom području koje uključuje Europu, Aziju i sjevernu Afriku. Pod normalnim uvjetima vegetacije pojavljuju se u obliku drveća i grmlja, a u krajnje surovim prilikama visokih planina i Arktika mogu se pojaviti u obliku polugrmlja ili zeljastih biljaka. Našoj školi gravitiraju i učenici sela oko Osijeka, sela ravničarskog kraja za koje su karakteristične poplavne šume vrba.

Danas se sve više sade novonastali klonovi vrba i topola u našem kraju. Izvornih vrsta poput vrbe ive, Salix caprea, sive vrbe, Salix cinerea, krhke vrbe, Salix fragilis, košaračke vrbe,  Salix viminalis sve je manje. Čak i sama bijela vrba, Salix alba, sve je rjeđa. Smatramo kako se bioraznolikost treba sačuvati pa smo odlučili napraviti zbirku vrba. Zanimljive su nam i one svojte vrba koje su ušle u običaje ljudi našega kraja iako te vrste ne potječu iz naših krajeva. Takva je, primjerice, pekinška vrba, Salix matsudana. Nju naš narod koristi za ukrašavanje tijekom uskršnjih blagdana.

Šume vrba bile su svakodnevnica naših predaka. Naučili su meko drvo pretvoriti u svoju prednost kroz pletenje i oplitanje. Nekada su vrsni majstori, košaraši, živjeli u obližnjim ravničarskim selima, a danas košare stižu u Osijek iz okolice Križevaca, pa čak i iz Kotoribe. Taj se zanat polako gasi. Sve više košara izrađuju se strojno, pa znanje pletenja i oplitanja odlazi u zaborav. Nama je to znanje bitno pa makar bilo osnovno, jer smo cvjećarske i vrtlarske struke. Koristimo ispletene posude, ali i ograde kako bi dočarali i očarali prostor. Zato želimo naučiti osnove pletenja od izvornih majstora.

Uz pomoć knjiga iz naše knjižnice i privatnih zbirki stručnih knjiga naših profesora, odlučit ćemo koje su nam vrbe zanimljive. Odredit ćemo rasprostranjenje u kojemu se pojavljuje čitav rod kao i nama zanimljive vrste.

U suradnji s kustosima Muzeja Slavonije proučit ćemo dokumentacijski materijal o vrbama u Slavoniji i Baranji, bez obzira radi li se o sadnji u parkovima ili o košaračkoj uporabi. Potrudit ćemo se otići što dalje u prošlost. Napravit ćemo popis svojti i za što se koja svojta upotrebljavala te kada.

U rasadniku Hrvatskih šuma učit ćemo kako se vrbe razmnožavaju. U Kopačkom ritu upoznat ćemo se s izvornim staništem vrba.

U Kotoribi učit ćemo o postupku obrade vrbinih šiba i vidjet ćemo kako se izrađuju košare.

Sve naše aktivnosti moći će se pratiti putem web stranice škole na kojoj ćemo objavljivati izvješća i fotografije o našim novim saznanjima i znanjima. Izraditi ćemo i katalog znanja o vrbama u kojem ćemo objaviti sva događanja, nova saznanja koje smo stekli radeći na ovom projektu. Sastavni dio kataloga biti će i odabrane fotografije. Fotografije ćemo odabrati uz pomoć učenika i voditeljice kluba fotografa škole.

Voditeljica projekta              

mr. sc. Jasenka Vizentaner




 

KAKO DO NAS...

 

SATNICA ZVONJENJA

SAT     VRIJEME
1. 8.00-8.45
2. 8.50-9.35
3. 9.45-10.30
4. 10.40-11.25
5. 11.30-12.15
6. 12.20-13.05
7./0. 13.10-13.55
1. 14.00-14.45
2. 14.50-15.35
3. 15.45-16.30
4. 16.40-17.25
5. 17.30-18.15
6. 18.20-19.05

   

 
Dokumenti
MALA ANKETA
Koje jabuke najviše voliš?





CMS za škole logo
Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek / Jadrovska 20, HR-31000 Osijek / www.ss-poljoprivredna-veterinarska-os.skole.hr / ured@ss-poljoprivredna-veterinarska-os.skole.hr
preskoči na navigaciju