ZELENA MREŽA: Održana 2. radionica za cvjećare u Osijeku

Autor: Kristinka Baglama, 25. 10. 2015.

U Osijeku je 23. listopada 2015. održna 2. radionica za cvjećare u okviru provedbe projekta Zelena mreža, prema Pozivu Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama, u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – faza II iz Europskog socijalnog fonda.

Nakon uspješno održane 1. radionice za cvjećare u svibnju, na red je došla i druga radionica direktnog izvođena praktične nastave posvećena cvjećarima. Dan praktične nastave zamišljen je kao cjelodnevna tematska radionica praktične nastave pod nazivom "Aranžiranje vjenčanja na otvorenom" u koju su bili uključeni učenici smjera vrtlari i cvjećari drugih i trećih razreda srednjih škola u Vinkovcima i Osijeku.

Više slika možete vidjeti u nastavku kao i u našoj fotogaleriji te na sljedećem linku.

Sudjelovalo je 40 učenika s nastavnicima praktične nastave iz stručno-teorijskih predmeta. Samoj radionici predhodile su opsežne pripreme, a učenici su imali zadatak osmisliti i realizirati kompletnu priču vjenčanja i sve elemente dekoracija vjenčanja na otvorenom. Osim ove radionice, u prosincu nas očekuju još jedna cvjećarska  radionica u Osijeku. Cilj direktnog izvođenja praktične nastave je modernizirati strukovne kurikulume, staviti učenike u njima novu i realnu situaciju u kojoj će kroz direktan praktični rad iskoristiti svoje stečeno znanje te razviti nove vještine uz pomoć svojih vršnjaka, nastavnika kao i vanjskih stručnjaka. Svrha takvog načina rada je osigurati učenicima stjecanje većih kompetencija i relevantnosti kvalifikacije vrtlar i cvjećar u skladu s potrebama tržišta. Stručnim usavršavanjem nastavnika cilj je uvesti moderna i inovacijska postignuća u odgojno-obrazovni proces. Stručno vodstvo radionice bilo je povjereno gospođi Ljubici Živković iz cvjećarnice „Dvorac“, dugogodišnjoj uspješnoj floristici, koja je kroz prezentaciju uputila učenike u osnovne vještine budućeg zanimanja - od izbora lokacije za vjenčanje na otvorenom do izbora materijala i cvijeća s posebnim osvrtom na primjere iz prakse. U nastavku radionice stručnim vodstvom pobrinula se da aranžiranje bude na profesionalnom nivou kao i da dekoracije dobiju poseban, umjetnički dojam i originalnost.