Biciklijada Osijek-Zlatna greda

Autor: Margareta Vučak, 18. 10. 2017.

„Nitko nije lud da spava“, rekli bi iz Crvene jabuke, ali i učenici prvih i drugih razreda naše škole. Njih 22 u pratnji dvoje nastavnika i četiri policajaca uskratili su si u subotu, 14. listopada, slatki san kako bi doživjeli avanturu u Baranji. To je bio njihov doprinos Danu škole.

fotogalerija

Već u 8 sati, tiho, bez mnogo riječi, tek uz pokoji pozdrav klimanjem glave okupili su se ispred Srednjike. Kada su svi bili na broju uslijedile su prve upute profesora Vučak i Kralik. Atmosfera se itekako zagrijala kada je profesorica Baglama izvadila fotoaparat i postrojila ekipu za monumentalnu fotografiju. Policajci su kratko naveli bitna pravila ponašanja u prometu za bicikliste čime su pridobili svačiju pažnju. I tada, ozbiljna izraza lica sa stopostotnom koncentracijom koju zaslužuje ovakva ekspedicija, kolona je krenula.  Poznato je da svako putovanje započinje prvim korakom, pa tako i ovo prvim okretajem.

Za nešto malo manje od dva sata družina je prevalila 54 km. Putem su nas pratili poklici, poljupci, mahanja, pozdravi i uzvici. Dobro, nije baš tako. Ipak, pratili su nas lokalni seldžuci kroz Kopački rit. Osim njih, sreli smo biciklista koji je manevrirao vozilo u ležećem položaju, jato labudova i krdo srna. No, najugodniji pratitelj bilo je prelijepo jesensko vrijeme. Sunce je neumorno sjalo i bodrilo.

Po dolasku u Adrenalinski park Zlatna Greda, iscrpljeni, ali zadovoljni svojim postignućem učenici su se kratko odmorili izležavajući se u visećim ležaljkama i na livadama. Profesori su ih iz sigurne udaljenosti promatrali pijuckajući kavicu. Odmorni i spremni za sljedeći izazov mnogi učenici, ali i profesori okušali su se i dokazali u izazovnom poligonu za najhrabrije. Vodiči su pratili svakog sudionika, namještajući mu sigurnosni pojas i osiguranje. Na kraju su učenici od iskusnih vodiča dobili pohvale za disciplinu i ponašanje.

Slijedio je ručak, zatim pokoji sladoled, kavica, ponovo kratki odmor i povratak za Osijek. Mladi policijski dvojac je vrlo korektno odradio svoj zadatak, prateći družinu na kotačima budnim okom. Uz rotacijska svjetla i pod nevidljivim slavolukom kolona umornih, ali ponosnih biciklista sretno je stigla natrag. Pričljiviji nego rano ujutro i vidno zadovoljni sami sobom, učenici su se razišli u želji da se ovakav izlet što prije ponovi.