CACIB Osijek 2008

Autor: roberta čordaš, Marina Kremer, 14. 9. 2008.

Dana 14.09.2008. godine na  SRC Coppacabbani u Osijeku održana je međunarodna izložba pasa CACIB Osijek 2008. Za izložbu je prijavljeno preko 500 pasa. Istog dana održana je i specijalna izložba pasmine cane corso.

Profesorica Verena Rennich vodila je prvi razred veterinarskih tehničara, a profesorica Kristinka Baglama veterinarsku sekciju.

Izložbe mogu biti međunarodne (internacionalne) i državne (nacionalne) za sve pasmine pasa, te specijalne izložbe za jednu ili više pasmina.

Na međunarodnim izložbama se mogu dodjeljivati kandidature za međunarodnog prvaka u ljepoti -  Certificat d´Aptitude au Championnat International de Beaute de la FCI (CACIB).

Na nacionalnim izložbama se mogu dodjeljivati kandidature za prvaka Hrvatske u ljepoti (CAC HR).

Na izložbama ne mogu sudjelovati psi:

a)    koji nisu upisani u rodovnu knjigu koju priznaje FCI

b)   koji za izložbu nisu prijavljeni

c)    koji nisu upisani u katalog izložbe

d)   koji boluju od zaraznih bolesti, na kojima su obavljene nedopuštene promjene, kastrirani psi, psi bez jednog ili oba testisa, ženke koje se tjeraju, te očito noseće ženke

e)    koji su u vlasništvu osoba kojima je izrečena kazna zabrane sudjelovanja i izlaganja pasa na kinološkim izložbama, ako je takvu kaznu odredila i o tome HKS izvijestila neka kinološka organizacija koju priznaje FCI ili sam FCI

f)      koji nemaju odgovarajuću veterinarsku potvrdu o zdravstvenom stanju psa i obavljenom cijepljenju

Psi se dijele i  ocjenjuju u u sljedećim razredima:

a)  Razred štenadi za pse od 3 - 6 mjeseci

b)  Razred najmlađih za pse od 6 - 9 mjeseci

c)   Razred mladih za pse od 9 - 18 mjeseci

d)  Razred međurazred za pse od 15 - 24 mjeseci

e)  Razred otvorenih za pse iznad 15 mjeseci

f)    Razred radnih pasa za pse iznad 15 mjeseci s priznatim položenim ispitom

g)  Razred prvaka - psi kojima je priznat naslov nacionalnog prvaka u ljepoti ili internacionalnog prvaka u ljepoti

h)  Razred veterana za pse starije od 7 godina

U razredu štenadi i najmlađih pasa na ocjenskoj listi nakon opisa psa umjesto ocjene stavlja se jedna od opaski:

Ø     vrlo perspektivan

Ø     perspektivan

Ø     zadovoljava

Ø     ne zadovoljava

U ostalim razredima dodjeljuju se sljedeće ocjene:

Ø     odličan

Ø     vrlo dobar

Ø     dobar

Ø     dovoljan

Ø     nedovoljan

Psa se ocjenjuje "bez ocjene" ukoliko ga se ne može ocijeniti zbog njegovog lošeg ponašanja u ringu ili zbog sumnje na umjetnu promjenu karakteristika pasa.

Izvor podataka o izložbama:

Pravilnik o stručnom radu Hrvatskog kinološkog saveza (Pravilnik o izložbama) koji je na snagu stupio 2. srpnja  2005.

Više o Hrvatskom kinološkom savezu - http://www.hks.hr/