2017-03-14 11:34:00

Pronađi dio sebe u zapisu broja PI

14. ožujka svjetski je dan broja π. Razlog je jasan. U nekim zemljama najprije se piše mjesec, a potom dan, pa je danas tako 3/14. Na današnji je dan 1879. godine rođen Albert Einstein, jedan od najvećih fizičara svih vremena.
Prvi koji je odlučio proslaviti dan broja π bio je fizičar Larry Shaw, 1988. Sa svojim je kolegama promarširao kružnom dvoranom u muzeju Exploratorium u San Franciscu, nakon čega su jeli voćne torte. Kasnijih su godina jeli i pizze, a jedino što je bilo bitno pri odabiru jela jest da je porcija okruglog oblika.

Broj π se definira kao omjer opsega i promjera kruga. To je iracionalan (ne može se predstaviti u obliku razlomka) i transcedentan (nije rješenje algebarske jednadžbe) broj. Poznat je i kao Ludolfov broj i Arhimedova konstanta.
Svjetski rekord u broju zapamćenih decimala broja π drži Lu Chao. Prema Guinnessovoj knjizi rekorda on je zapamtio 67890 znamenaka, za što mu je trebalo 24 sata i 4 minute da ih izrecitira. Da biste izrecitirali na primjer 6.4 milijarde decimala broja π, trebalo bi vam 133 godine recitiranja bez pauze.
Na satu smo trazili gdje se u zapisu broja π nalaze naši datumi rođenja. Možete to pogledati na sljedećem linku www.mypiday.com/, a nekoliko primjera vizualizacije  broja π možete vidjeti i ovdje.


Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek